Akşam Yap, Sabaha Hazır Olsun: Buzdolabında Hamur Nasıl Mayalanır?

Tarifi Beğendiniz mi?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Hamurlar, dolapta da mayalanır. Hem de tam kıvamında olur ve çok uzun bir süre dayanabilir. Hadi gelin bugün oda sıcaklığı olmadan da hamur mayalayabileceğinizin yöntemlerini anlatalım. Bunları bir kenara not edin, mutlaka mutfakta ihtiyacınız olacak.

Buzdolabında hamur nasıl mayalanır?

mayali-hamur-disarida-ne-kadar-bekletilir

Klasik mayalı bir hamur hazırlarken mutlaka oda sıcaklığında dinlendirin ki güzel güzel mayalansın deriz. Evet bu yöntem en bilineni. Ancak ertesi gün misafirlerinize taze taze hamur pişirmek istediğinizde ya da ertesi gün elinizin altında bir mayalı hamur olmasını istediğinizde dolapta hamur mayalandırma işlemi adeta hayatınızı kurtaracak. Üstelik bu şekilde 3 güne kadar taze bir şekilde dolapta kalabiliyor.

Klasik bir mayalı hamur hazırlayarak işe başlayın. Ilık su, ılık süt, maya ve toz şekeri bir kapta karıştırın. Ardından içerisine yapacağınız tarife bağlı olarak dilerseniz eritilmiş ya da soğuk tereyağı, sıvı yağ ilave ederek güzelce karıştırın. Ardından tuz ve ununu ilave ederek ele yapışmayan bir hamur elde edin.

Ardından hazırladığınız hamuru hava almayacak şekilde streç filmle sarın ve buzdolabının orta  rafına koyun. 6 saat içerisinde kendi kendine mayalanıp kabarmaya başlayacaktır. Hamurunuza şekil vermeden 1 saat kadar önce çıkarıp oda sıcaklığında bir süre bekletirseniz şekil vermeniz daha da kolay olacaktır.

Hamur dolaptan ilk çıktığında biraz sert olacağı için mutlaka şekillendirmeden önce dolaptan çıkarmanızı öneririz. Sonrasında klasik pişirme yöntemiyle pişirebilir, afiyetle tüketebilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir