Gluten Nedir ? Gluten İçeren Gıdalar Nelerdir ?

Gluten Nedir ? Gluten İçeren Gıdalar Nelerdir ?

Merhaba yemek ye takipçileri, sizler için bugün son zamanların en çok merak edilen olaylarından bir tanesi olan “Gluten” konusunu alt başlıklar halinde ele almak istedim.

Gluten Nedir?

İnce bağırsağın, miğdeye yakın olan kısmında toksik reaksiyona neden olan bir proteindir. Özellikle kaynağı tahıllardır. En çok buğdayda yer alır daha sonra arpa, çavdar ve yulafta yer alır.

Türk mutfağında buğday çok fazla kullanılır. Aslında buna sebep olan şey glutenin kendisi değil, glutenin içerisine yer alan bir fragmanı yani bir parçası olan gliadindir çölyak hastalığına sebep olan.

Yetişkin ve sağlıklı bir insan için gluten sağlıklı bir proteindir. Hatta fırınlarda poşetlenmiş olarak satılan ekmeklerin o şekilde kabarmasını sağlayan besin glutendir. Bu nedenle sağlıklı olan bireylerin gluten tüketmesinde hiç bir zarar yoktur. Fakat çöyak hastalığı olan kişilerde, mısır unundan yapılmış olan mısır ekmeği veya nişasta kullanarak yapılmış olan hamur işleri, pirinç, soya unundan yapılmış olan ürünler tercih edilebilir.

gluten nedir

Gluten İçeren Gıdalar Nelerdir ?

 • Buğday
 • Arpa
 • Çavdar
 • Yulaf

Gluten Hassasiyeti Nasıl Anlaşılır?

Gluten hassasiyeti sık görülen hastalıklardan bir tanesi olarak bilinir. Bedenin buğday, arpa ve çavdar da yer alan gluten maddesine tepki vermesi durumu olarak bilinir. Çölyak hastalığı gluten hassasiyetinin en son derecesidir.

 1. Şişkinlik; Çok görülen bir rahatsızlıktır ve ardında çok farklı nedenler yatabilir. Bu nedenlerden bir tanesi gluten hassasiyeti olabilir. Gluten hassasiyeti olan kişilerin en çok şikayet ettiği konu şişkinliktir.
 2. İshal, kabızlık ve kokulu dışkı; Bu hastalık ara sıra herkeste görülse bile sürekli olursa gluten hassasiyetinden kaynaklanıyor olabilir.
 3. Karın Ağrısı; Karın ağrısı çok sık görülen ve pek çok sebebi olabilecek bir hastalıktır. Gluten hassasiyeti olan kişilerin glutenli yiyecekler tükettiğinde karın ağrısı yaşamaları büyük bir ihtimaldir.
 4. Yorgunluk; Sürekli yorgunluk çekiyorsanız, bunun altında bir sebep aramakta fayda vardır. Gluten hassasiyeti olan kişiler glutenli besinler tükettikten sonra yorgunluk hissini ağır bir şekilde yaşayabilir.
 5. Cilt Problemleri; Gluten hassasiyeti cildinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Ciltte olan su toplamaları bunun bir belirtisi olabilir.
 6. Depresyon; Gluten hassasiyeti olan kişilerde depresyon belirtisine sıklıkla karşılaşılmıştır.
 7. Ani kilo kaybı; Beklenmedik kilo kayıpları gluten hassasiyeti belirtileri arasında yer alır.

Kardiyoloji Prof. Dr. Canan Karatay gluten hakkında ne demiş?

Gluten içermeyen hiç bir tahıl yoktur. Glutende çapraz bulaşma diye bir olay vardır. Çapraz bulaşma, eğer bulgur pişmiş bir tencerede 2 gün sonra siz diyelim ki pırasa pişirdiniz. O pırasa yemeği gluten hassasiyeti olan kişiye dokunacaktır.

Gluten İçermeyen Besinler Nelerdir?

Bir çok uzmanın anlatımlarının sonucunda anladık ki, içerisinde gluten bulunmayan bir yiyecek kesinlikle yoktur. Ya doğrudan ya da direk olarak hemen hemen bütün gıdalarda gluten yer almaktadır. İçerisinde gluten yok diye bebeklere verilen pirinçte hem gluten hemde şeker yer aldığı için bebekler için oldukça zararlıdır.

Bütün bunlara rağmen glutensiz olarak söylenen fakat doğruluğu kanıtlanmamış olan besinler sırası ile şunlardır;

 • Mısır
 • Pirinç
 • Patates
 • Süt, yoğurt ve peynir grubu
 • Et, tavuk, balık, hindi ve yumurta
 • Kuru baklagiller
 • Sebzeler ve meyveler
 • Fındık, badem ve ceviz
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ