Domates Kabuğunu Kolayca Soyma Tekniği

Tarifi Beğendiniz mi?
[Toplam: 4 Ortalama: 5]

Merhaba efendim, bugün sizler için domates kabuğunu en sağlıklı şekilde soymanın yolunu anlatmak istedik. Niye sağlıklı? Çünkü domatesin kabuğunun altında bulunan lipopen dokusu çok sağlıklı ve lezzetli antioksidandır. İşte bu yüzden bu dokuya hiç zarar vermeden domatesin kabuğunu çıkarmamız gerekiyor. Şimdi bunu sizlere güzel bir şekilde anlatalım.

Domates Kabuğu Soyma Tekniği;

domates kabuğu soyma

Domatesin taban kısmına hafifçe çarpı işareti yapalım. Resimde olduğu gibi. Bütün domateslere aynı şekli yaptıktan sonra direk olarak geçiyoruz ocağın başına. Kaynayan bir tencere suyun içerisine atıyoruz ve telefonumuzun kronometresini başlatıyoruz. 30 saniye sonra domatesleri tencereden alarak buzlu suyun içerisine atacağız.  Bu işlem domateslerin pişmesini engelleyecektir. Çünkü kaynayan suyun içerisinde domates kabuğu ayrılan bir kıvama gelecek amma velakin biz domateslerin oda sıcaklığında soğumasını beklersek, domates için için pişmeye devam edeceği için o parlaklığını ve sertliğini kaybedecektir. 30 saniye tencerede bekleyen domatesleri tencereden alarak buzlu suya çıkartalım.

domatesin kabuğunu kolay çıkarma

Buzlu suyun içerisinden tek tek alınan domateslerin kabuklarını elinizle rahat bir şekilde sıyırabilirsiniz. Eğer salça yaptığınızda bütün domatesleri aynı şekilde kabuklarından kurtarabilirseniz besin değeri açısından oldukça nefis bir salça elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir