Kuruyemiş Deyip Geçme: Ceviz’in Bilinmesi Gereken Faydaları

Kuruyemiş Deyip Geçme: Ceviz’in Bilinmesi Gereken Faydaları

Beyine benzeyen yapısı ile bilinmeyen binlerce faydası bulunan ceviz kesinlikle her yaşın tüketmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. İçerisinde bulunan Omega-3 yağ asitleri insan vücudunda üretilmediğinden besinlerden alınması gereken çok önemli bir asittir. Eksikliğinde insan vücudunda büyük kayıplara yol açacak olan “iyot” cevizde yer alan önemli bir mineral olarak bilinir.

Dış kabuğundan, iç kabuğuna her bölgesinde yararlı bir şeyler saklayan ceviz sizinde anlayacağınız üzere beyne benzeyen yapısı ile beyin için çok faydalı bir kuru yemiş.

Ceviz’in Faydalarını madde madde inceleyelim;

 1. Ceviz yüksek kalorili bir yiyecek olarak bilinir 15 gramlık bir cevizde toplamda 90 kalori bulunur. Fakat yapılan araştırmalar ve uzmanların söylediğine göre günde ortalama 30 gram ceviz yiyen bir insanın kilo almak yerine kilo verdiği gözlemlenmiştir.
 2. A, C, E, K ve B vitaminlerini içerisinde taşıyan ceviz her gün yenmesi gereken bir besindir. Özellikle küçük çocukların beyin gelişimi ve fiziksel gelişimi açısından aşırı derecede önemlidir.
 3. Uyku hormonu olarak bilinen “melatonin” ceviz içerisinde yer alan bir hormondur. Geceleri yatmadan önce yenilecek 1-2 tane ceviz uykuya dalmanız için faydalı olacaktır.

Uyumak için ceviz yiyin

Günlük hayatımızda mutfakta sürekli kullandığımız cevizi zaten tüketiyoruz. Tatlısından, kurabiyesine hemen hemen bütün mutfakta cevizin farklı formları kullanılmaktadır.

Eğer çocuklarınız direk ceviz yemiyorsa sizde cevizi kurabiyelerin ya da tatlıların içerisine saklayarak onlara kolay bir şekilde yedirebilirsiniz.

İçerisinde ceviz olan tarifler için Tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Zehra dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş . Ben uyumadan önce yememek gerekiyor sanıyordum . Tam tersiymiş …
  Bu güzel paylaşım için teşekkürler, mutlu günler. ?

  1. admin dedi ki:

   Teşekkür ederim canım yorumun ıcın ::)

BİR YORUM YAZ