Adına Filmler Yapılan Ezogelin Çorbasının Hikayesi

Adına Filmler Yapılan Ezogelin Çorbasının Hikayesi

Ezogelin ismi ile filmler ve diziler yapıldı, türküler yakıldı. Bu isim ile iş yerleri açıldı. Peki dillere destan ezogelin öyküsü televizyonlarda ve kitaplarda anlatıldığı gibi mi?

Ezo Gelin’in Acıklı Hikayesi:

” Sene 1909, Güneydoğu’da Barak yaylasının 9 Yol köyünde bir kız dünyaya gelmiştir. Bu kızın ismi Ezodur. Güzeldir, yüzünün duruluğu ve mahareti çevre köylere nam salar. Gönlünü köyün yakışıklısına kaptırır fakat evlenemez. Berder usulü zorla evlendirilen Ezonun evliliği çık kısa sürer ve ayrılmak zorunda kalır. Sevdiğine kavuşamayan ezo bundan sonra bir daha kesinlikle evlenmek istemez. Fakat çevresi o kadar çok baskı yapar ki Ezo sonunda ikinci kez evlenme kararı alır. Ezo sınırın taa öte tarafına Suriye’de oturan bir adam ile evlenir ve oraya göçer fakat yine olmamıştır. Ezo bu evliliğinde de mutlu olamaz ve günleri memleket özlemi ile gelip geçer. Bu kederli günlerin birinde Suriye’deki evinde bir çorba yapar ezo. Ezo bu çorbaya aklını, kalbini ve daha da önemlisi hasretliğini katar. Ortaya öyle bir çorba çıkar ki dilden dile yayılarak yankı bulur. İşte bugün hepimizin severek içtiği ezogelin çorbası bu şekilde doğmuştur. 1952 senesinde verem hastalığında vefat eder. ”

Ezogelin ismi ile Fatma Girik, Kadir İnanır gibi ünlülerin çektiği filmin hikaye ile hiç alakası yoktur. Çekilen filmlerde Ezogelin’in doğmuş olduğu Barak Köyü hiç bir şekilde ekranlara verilmemiştir. Aslen aşiret kızı olan Ezo bu filmlerde farklı rollerde gösterilmiştir.

İşte dillere destan o tarif sitemizde sizlerle: Ezogelin çorbası tarifi

Ellerine sağlık Ezo Gelin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ