İftar Ve Sahurda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İftar Ve Sahurda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru olarak bilinen bazı yanlışlıklar ile orucunuzu zorlaştırmayın.
Özellikle ramazan ayı yaz aylarına denk gelmesi ile birlikte vücudumuz su kaybı yaşıyor. Vücudunuzun su kaybını dengelemek için iftar ve sahurda mutlaka bol bol su tüketmelisiniz. Açlığa kıyasla susuzluğa daha az direnci olan vücudunuzu bu dönemde susuz bırakmamalısınız.
Bu dönemde alınan sıvıların yüksek şeker, gaz ve yüksek kafein içermemesine özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yerine açık çay, bitki çayları, ayran, maden suyu, az şekerli hoşaf yada komposto tercih edebilirsiniz.

Hurma

İftarda nelere dikkat etmeli?

Soğuk olmayan, oda sıcaklığında bir bardak su ile oruç açmak gün boyu kaybedilen vücut suyunu karşılamada önemli rol alır. Ardından bir hurma ile ağzınızı tatlandırabilirsiniz.
Ana yemeklerden önce sıcak bir çorba ile midenizi ısıtabilirsiniz.
Ana yemeğe geçmeden önce bi 10 dakika yemeye ara verin. Gün boyunca durmuş olan sindirim sisteminizin bir anda yüklenmeyin. Evet biliyoruz hemen hemen kimse bunu yapamıyor ama siz yapın iradenize bi 10 dakika kadarcık dur deyin.
Kalsiyum ve protein ihtiyacınızı karşılayacak besinleri sofralarınızdan eksik etmeyin. Cacık, haydari, yoğurtlu salata, ayran tüm gün kalsiyum ihtiyacınızı giderecektir.
İftardan sonra hazımsızlık yaşıyorsanız bir maden suyu içmenizde yarar var.
İftar yemeğinizi yedikten hemen sonra 15-20 dakikalık bir yürüyüş size çok iyi gelecektir.

İftar Menüsü 1

Sahurda nelere dikkat etmeli?

Sahura mutlaka ve mutlaka kalkmalısınız. Ortalama gün boyu vücudumuz 18-19 saat aç ve susuz kalıyor. Sahur da yapmazsanız vücut direnciniz düşer.

İftarda olduğu gibi sahurda da sıvı olarak açık çay ve bol su tüketiniz.

Kahvaltı türü tercih edenler az yağlı beyaz peynir veya lor peyniri tüketebilirler.

Doğru Bilinen Yanlışlar?

Önce su içerek iştahımı kapatmayayım demeyin yemek geçiş aralarında birer bardak su içebilirsiniz.

Ramazan ayında yapılan yanlışlardan biri de yemeğin üzerine hemen bir tatlı yemektir. Yemeğin üzerine hemen yenilen tatlı direk kilo olarak yansıyabilir. Yemekten en az 1 saat sonra yenmelidir.

İftardan sonra hemen çay içmeyin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ