Kabuğunda Bile Muzice Var: Günde 5 Tane Bademin Faydaları

Kabuğunda Bile Muzice Var: Günde 5 Tane Bademin Faydaları

 

Günde yiyeceğiniz 5 tane bademin 1 tatlı kaşığı zeytinyağı kalorisine eş değer olduğunu biliyor muydunuz? Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu badem, badem yağı ve badem kabuğunun faydaları hakkında bilmemiz gereken her şeyi açıklıyor.

Bu yazımızda sizin için badem, bademin faydaları ve zararları, gebelikte badem, badem hakkında İbrahim Saraçoğlu ve diğer uzmanların verdiği bilgileri ve daha fazlasını sizler için hazırladık.

Bademin Faydaları Nelerdir ?

bademin faydaları

  • Badem, kalp ve damarlarınızın dostudur, kan dolaşımını artırır, kötü kolesterolu düşürür. Bunun dışında sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır.
  • Bazı kişiler kaşlarının ya da kirpiklerinin dökülmesinden şikayet ederler. Bu konuda yapmanız gereken şudur; 1 yemek kaşığı badem yağını alın içerisinde 1 çay kaşığı sarımsak yağı ilave edin veya küçük 1 diş sarımsağı ezerek ekleyin badem yağının içerisine. Bu karışımı sadece kaşlarınıza sürebilirsiniz. Kirpikleriniz için sadece badem yağını kullanınız. Sonuç olarak kaşlarınızın ne kadar güçlendiğine inanamayacaksınız.
  • Badem yağı yaşlanma etkilerine karşı koruyucudur.
  • Zayıflamaya yardımcı olur. Badem karbonhidrat yönünden fakir, yağdan zengin olduğu için tok tutma özelliğine sahiptir.
  • Çiğ badem bol miktarda potasyum, çinko ve E vitamini içerir. Aynı zamanda Omega 3 bakımından oldukça zengindir. Bu sağlıklı yağ asitleri bizim kalp ve damar sağlığımızı koruyucu yönde etki yaparak yaşlandırmayı geciktirir. Çiğ badem meyveler ile beraber tüketilirse kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

Bademin Zararları Var mıdır?

bademin zararları

  • Şekil olarak baktığınız da bademden ayıramayacağınız “Acı Badem” in insan sağlığına bazı zararları olabilir. Acı bademin birleşiminde tehlikeli maddeler olduğu için fazla yenilmesi durumunda ölüme kadar sonuçları olabilir.
  • Badem yüksek oranda kalori içerdiği için çok fazla yenmemesi tavsiye edilir. Günde en fazla 5 tane badem sınırını çok fazla aşmamanız sizin için daha iyi olacaktır.

Gebelikte Bademin Faydaları;

gebelikte badem

  • Estetik cerrahinin bile düzeltemeyeceği gebelikte oluşan çatlakları badem yağı ile düzeltebilirsiniz. Gebelik başlamadan önce yani karın daha şişmeden badem yağını kesinlikle evinizde hazır olarak bekletmelisiniz. 7-8 ay sonra karın iyice şiştikten sonra sürülecek olan badem yağı sadece çatlamayı durduracaktır.
  • Gebelikte badem yağı nasıl kullanılır; Gebeliğin 3. ayının bitmesi ile beraber haftada bir kaç defa badem yağını karnınıza süreceksiniz.
  • İlerlemiş olan gebelik çatlaklarında badem yağının faydası kesinlikle olmayacaktır. Çatlaklar henüz kırmızı bir kıvamda iken bademin yağının kullanılması gerekmektedir.

Bu makalemizde sizler için badem hakkında detaylı bilgiler sunmak istedik. Sitemizde yer alan bademli tarifler için bizleri bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ