Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Koronavirüs Düşmanı Yiyecekler

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Koronavirüs Düşmanı Yiyecekler

Dünyada görülen koronavirüs ve diğer salgınlar yavaş yavaş ülkemizde de görülürken bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler ve içecekler merak konusu olmaya başladı.

Bir çok hastalığa karşı önlem almanın yolu sağlıklı yiyecekler ve içecekler tüketmekten geçer. Eğer sizde bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler neler olduğunu merak ediyorsanız “bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler” haberimize göz atın.

Günlük yeterli düzeyde protein tüketin

Bağışıklık sistemini güçlendirmekte en işe yarar besin gruplarının başında protein yer alır. Günlük protein ihtiyacınızı tüketmeye özen gösterin. Yumurta, et gibi besinleri günlük diyet listenize ekleyin.

Omega 3 ve omega 9 almaya özen gösterin

Omega 3 özellikle deniz ürünlerinde bolca bulunmakta. Omega 9 ise keten tohumu, semiz otu ve cevizde bulunuyor. Günlük beslenme listenize bu besinleri eklerseniz bağışıklık sisteminizi güçlendirmekte oldukça fayda sağlayacaktır.

Şok diyetlerden uzak durun

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gereken şu dönemlerde tek tip beslenilen diyetlerden uzak durun. Günlük almanız gereken protein ve karbonhidrat ihtiyacınızı yeterli düzeyde almaya dikkat edin.

Yeterli kaloriyi aldığınızdan emin olun

Günlük beslenmenizde vücut kitle endeksinize uygun kaloride beslenin. Günlük kalori ihtiyacınızın altında beslenmemeye dikkat etmelisiniz. Bu sayede enerjiniz yeterli düzeyde olur ve bağışıklık sisteminiz de dolaylı yoldan güçlenmiş olur.

Meyve ve sebze her gün tüketin

Meyve ve sebzelerde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemi oldukça güçlenir ve salgınlara karşı koruyuculuğu artırır.

Yoğurt tüketmeye özen gösterin

Özellikle ev yapımı yoğurtlar yüksek probiyotik bakteriler, proteinler, D ve B vitaminleri, kalsiyum, Omega-3 gibi süper yağlar içerir.

Ara öğünlerinizi kuru yemişler ile değerlendirin

Ara öğünlerde kuru yemiş yemeniz vücudunuza ve bağışıklık sisteminize oldukça fayda sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ