Ferah Ferah İçilir: Vişne Suyu Nasıl Yapılır?

Tarifi Beğendiniz mi?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Vişne suyu meyve suları arasında belki de açık ara en çok sevilenlerinden biri. Ancak vişnenin mevsimi öyle kısa ki onlardan nefis meyve sularını biraz hızlı hazırlamak gerekiyor. Hazırladıktan sonra tüm mevsimlerde ferah ferah içme keyfini yaşayabilirsiniz. Vişne suyu hazırlamakta sandığınızdan çok daha kolay. Misler gibi lezzetini çok seveceksiniz.

Vişne Suyu Nasıl Yapılır?

Öncelikle vişnelerinizi  dallarından ayıklayın. İçlerinde çürükler varsa onları da ayıklayın. Bir pipet yardımıyla çekirdeklerini çıkarın. Dilerseniz çıkarmadan da vişne suyu yapma aşamasına geçebilirsiniz.

Ayıkladığınız vişnelerinizin üzerine toz şeker ilave edin. Sularının tam olarak çıkması için şeker ilave ettikten sonra dilerseniz birkaç saat kapağı kapalı şekilde dinlendirebilirsiniz. Vaktiniz varsa reçel yapar gibi bir gecede dinlendirebilirsiniz. 1 kg vişneye 2 su bardağı kadar şeker yeterli olacaktır. Damak zevkinize göre azaltıp arttırabilirsiniz.

Ardından üzerine su ilave ederek (1kilo vişneye 1 litre su yeterli olacaktır) pişirmeye başlayın. Vişneler iyice sularını bırakınca ve tadı yoğunlaşmaya başlayana kadar kaynatmaya devam edin. Sonrasında ocaktan alın ve bir kabın üzerine süzgeç oturtun. Vişnelerinizi güzelce süzün. Altta kalan su da vişne sularınız!

Vişne sularını dilediğiniz gibi şişeleyip soğutarak tüketebilirsiniz. Mutlaka buzdolabında saklamanızı öneririz. Arda kalan vişne posalarını da tatlılara ilave edebilir, reçel ya da marmelat olarak değerlendirebilirsiniz.Afiyet olsun….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir