Uzun Süre Dayanır: Dondurucuda Patates Nasıl Saklanır ve Nasıl Kızartılır?

Tarifi Beğendiniz mi?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Patates her öğünde afiyetle tükettiğimiz, tüketmekten de büyük keyif aldığımız sebzelerden biri. Sabah kahvaltısında yumurtayla, mücverle, bazlama ile karşımıza çıkıyor. Öğle yemeğinde graten oluyor, haşlanıyor. Çay saatine börek oluyor, akşam yemeğine ana yemek olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle kilerimizde ya da buzdolabında en çok bulunan sebzelerin de başında geliyor. Özellikle marketlerde son zamanlarda paketli halde donmuş patatesler satılıyor. Bu sayede patatesler çok daha uzun süre tazeliğini koruyabiliyor. Hadi gelin patatesi bu kez 3 farklı şekilde buzlukta saklayalım. Özellikle de kızartmak istediğimizde nasıl kızartılacağının da püf noktalarını verelim…

Dondurucuda Patates Nasıl Saklanır?

Patateslerinizi küp küp doğrayarak, rendeleyerek ya da dilim dilim doğrayarak saklama opsiyonuna sahipsiniz. Kızartmalık patatesleri buzlukta saklamak için patateslerin kabuklarını güzelce soyun ve eşit büyüklükte, ince bir şekilde doğrayarak işe başlayın.

Bir tencereye su koyup,  kaynatın. Ardından doğradığınız patatesleri suya atarak çok hafif haşlanmalarını sağlayın. Patatesleriniz çok az yumuşayınca kevgir yardımıyla suyun içerisinden alıp genişçe bir kaba aktarın. Burada en önemli püf noktası patateslerin çok fazla haşlanmaması. Ardından kağıt havlu yardımıyla patateslerin üzerinde suyu alıp kuru hale getirin.

Kuru hale getirdikten sonra buzdolabı poşetlerine aktarıp buzlukta saklayabilirsiniz. Bu şekilde oldukça uzunca bir süre tazeliklerini koruyacaklardır.

Patateslerinizi rendeleyerek buzdolabında saklayamak istiyorsanız, rendenin kalın tarafıyla patateslerinizi rendeleyin. Ardından patateslerinizin çıkan suyunu elinizle sıkın. Patateslerinizin suyunu sıktıktan sonra kuru bir hale getirmek için kağıt havlu yardımıyla kalan sularını alın. Kuru hale gelen rendelenmiş patateslerinizi buzdolabı poşetine aktararak buzlukta saklayabilirsiniz.

Patateslerinizi küp küp ya da yuvarlak bir şekilde doğrayıp saklayamak için doğradıktan sonra buzdolabı poşetine aktarmanız yeterli. Ardından buzlukta patateslerinizi uzunca bir süre saklayabilirsiniz.

Donmuş Patates Nasıl Kızartılır?

Dondurucuda sakladığınız patatesleri kızartmak istediğinizde aklınızda iki soru oluyor. Çıkarıp direkt yağa mı atmalı yoksa çözünmesini beklemeli mi? Dondurucudaki patatesleri direkt yağa attığınızda yağın sıcaklık dengesini bozacağı ya da pişerken yağı patlatma riski olduğu için mutlaka dondurucudan çıkarıp biraz bekletmeniz. Tamamen çözünürse de ıslak bir şekilde kalacağı için yine yağı patlatabilir ve çok fazla yağ çekebilir. Bu yüzden buzluktan patatesleri çıkardıktan sonra bir süre (10-15 dakika) kızartma işlemine geçin.

Minik birkaç püf noktamız daha var. Fast food usulü patates kızartması yapmak isteyenler mutlaka kızartmadan önce patateslerini çok hafif una bulayarak kızartsınlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir