Hazır Almak Yok: Yeşil Zeytin Tarifi

Tarifi Beğendiniz mi?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Çizerek, kırarak ya da bunların hiçbirini uygulamadan evde yapabileceğiniz yeşil zeytinlerin tüm lezzet sırlarını adım adım paylaşmaya başlıyoruz. Malzemeleri hazırlayın, hiç vakit kaybetmeden zeytinlerimizi de hazırlayalım.

Yeşil Zeytin Malzemeleri:

 

  • 4 kilogram yeşil zeytin
  • 8 adet limonun suyu
  • 8 yemek kaşığı kaya tuzu

 

Yeşil Zeytin Hazırlanışı:

1. adım: Zeytinleri bol suda güzelce yıkayın.

2. adım: Ardından çizik ya da kırma zeytin hazırlamak istiyorsanız zeytinleri tek tek bir bıçakla çekirdeğine dek çizin veya zeytinlerin üzerine temiz bir örtü serip bir taş, çekiç ya da havan yardımıyla zeytinleri kırın.

3. adım: Kırdığınız ya da çizdiğiniz zeytinleri miktarına göre kavanozlara ya da bidonlara doldurun. Üzerine de temiz su ilave edip kapağını kapatın.

4. adım: Zeytinlerin suyunu her gün ya da birkaç günde bir kez temiz suyla değiştirin. (Her gün değiştirirseniz daha kısa sürede zeytinleriniz olacaktır, bu sebeple evde zeytin yapmak isteyenler her gün değiştirerek süreci hızlandırır, aklınızda bulunsun)

5. adım: Eğer suyunu her gün değiştiriyorsanız yaklaşık 10 gün sonra, eğer 2-3 günde 1 değiştiriyorsanız yaklaşık 1 ay sonunda zeytinleriniz salamura işlemine hazır hale gelmiş, acısını atmış demektir.

6. adım: Salamura işlemini gerçekleştirmek için zeytinlerin suyunu tamamen boşaltıp bidonu ya da kavanozu temiz bir hale getirin. Ardından zeytinlerin üzerine limon suyu ve kaya tuzunu ekleyin.

7. adım: Temiz suyunu da ilave edip karıştırın ve zeytinlerinizin kıvam almasını bekleyin. Yaklaşık 4 gün sonrasında açıp tadına bakabilir, duruma göre ister tüketmeye başlatabilir isterseniz bir süre daha bekletebilirsiniz. Ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir