3 Günde Hazır : Pratik Yaz Turşusu Tarifi

3 Günde Hazır : Pratik Yaz Turşusu Tarifi

Kış bitince, turşu yenmez sanmayın. Aslında bizi, yazın sıcağından koruyacak en iyi şeylerden biri de sirkedir. Kış aylarında mikropların neden olduğu hastalıklarla baş etmek için kullandığımız sirke, yazın da güneş çarpmaları için önemli bir yardımcımız olacak. Bugün sizlerle kısa sürede hazır olan pratik yaz turşusu tarifini paylaşacağız…

Pratik Yaz Turşusu Malzemeleri:

2 kilo badem salatalık

2 baş sarımsak

3 çorba kaşığı kaya tuzu

3 tatlı kaşığı şeker

3 çay bardağı sirke

4 adet domates

3 adet havuç

3 adet 1 litrelik cam kavanoz

kaynamış damacana suyu ( çeşme suyu turşuyu bulanıklaştırır)

Pratik Yaz Turşusu Hazırlanışı:

1. Geniş bir kabın içine bol su koyulur. İçine bir yemek kaşığı sirke ilave edilir ve yıkanan salatalıkları içine koyulur. 15 dakika bu suyun içinde bekletilir. Yıkanır ve suyu süzülür.
2. Salatalıkların uç kısımları kesilip yuvarlak bir şekilde doğranır. Domateslerin kabukları soyulup minik minik doğranır. Havuçlar  da ince halkalar halinde kesilip ayrı bir tabağa alınır. Sarımsaklar da küçük doğranıp bir kenara alınır.
3. Daha önceden yıkanıp, kurulanan kavanozlara sarımsak, domates ve havuçtan bir miktar koyulur. Salatalıklardan bolca koyulur. Aynı şekilde sıra ile kavanoz doluncaya kadar malzemelerimiz eklenir.
4. Kavanozlar dolduğunda her bir kavanoza birer yemek kaşığı kaya tuzu koyulur. Birer tatlı kaşığı toz şeker eklenir. Birer çay bardağı sirke ilave edilir. Kaynamış olan  su üzerine dökülüp,kavanozlar doldurulur.Kapakları sıkıca kapatılır ve ters çevirerek tezgaha dizilir.  Bir gece bu şekilde bekletilir.
5. Bir gece sonra kavanozlar düz çevrilir. (bu şekilde hem kapakla vakumlanmış olur , hem de turşu   uzun süre tazeliğini korumuş olur.)
6. Üç gün böyle bekleyen turşu hazırdır.  Dört ve beşinci gün lezzeti daha da artacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ