Taş Gibi Ve Uzun Süre Ekşimiyor: Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Taş Gibi Ve Uzun Süre Ekşimiyor: Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Bir türlü evde yoğurt yapmayı beceremiyor musunuz? Yoğurdunuz çok cıvık mı oluyor ya da çok mu ekşi oluyor? Bütün bu soruların cevaplarını ve yoğurt yapmanın püf noktalarını tarifimizde bulabilirsiniz. Sizler de bu tarifle evde kendi yoğurdunuzu hazırlayıp,gönül rahatlığıyla çocuklarınıza yedirebilirsiniz….

Ev Yapımı Yoğurt Malzemeleri:

1 litre taze inek sütü

1 çorba kaşığı yoğurt

kolay ve hızlı mayalamak için 1 tutam şeker

ekşimeyi geciktirmek ve sertlik için 1 tutam tuz

Ev Yapımı Yoğurt Hazırlanışı:

Süt uygun bir tencereye alınır ve orta ateşte kaynamaya bırakılır.  Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altı kısılır ve kısık ateşte 10 dakika kadar kaynatılıp, ocağın altı kapatılır. Ardından oda sıcaklığında ılınmaya bırakılır.

Sütün yeteri sıcaklıkta olup olmadığını anlamak için serçe parmakla kontrol edilir. Serçe parmak , sütün içerisinde 6-7 saniye dayanabilirse, gerekli sıcaklığa ulaşılmış demektir Bu sıcaklık ortalama 40-45 derecedir.

Ayrı bir yerde uygun bir kaseye 1 çorba kaşığı yoğurt koyulur. Üzerine tuz ve şeker ilave edilip, karıştırılır. Ilımış olan sütten de bir kaç kaşık eklenip,tekrar karıştırılır. Hazır olan karışım ,sütün içerisine, tencerenin yan kısmından dikkatlice dökülür ve karıştırılır. Bu esnada sütün kaymağını bozmamaya dikkat edilir. Kaymağın altından karıştırılır.

Sert yoğurt yapmanın püf noktalarından birisi de mayalama işlemi yaparken tencerenin kapağının kapatmamaktır. Onun yerine tel süzgeç koyup,bezle sarılır. Bir diğer püf nokta da tencereyi fazla sarmamaktır. Aksi takdirde yoğurt cıvık olur. Normal kalınlıkta bir bezle sarılır ve oda sıcaklığında 5-6 saat mayalandırılıp, dikkatlice buzdolabına kaldırılır. En az 1 gece buzdolabında bekletilir ve afiyetle tüketilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ