Şekline Hayran Kalırsın: Kafes Böreği Tarifi

Tarifi Beğendiniz mi?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Sadece 4 malzemeyle adeta bir şaheser olacak nefis börekler hazırlamak mümkün. Kafes böreği az malzeme kullanılarak hazırlanan bir börek. Biz peynirli iç harç kullansak da damak tadınıza uyan herhangi bir iç harcı hazırlayarak kullanabilirsiniz. Sadece görüntüsüyle değil, çıtır çıtır dokusuyla da yiyen herkesi mutlu edecek.

Kafes Böreği Malzemeleri:

 • 4 adet milföy hamuru(dikdörtgen şeklinde)
 • 8 tatlı kaşığı peynir(lor peyniri veya beyaz peynir)
 • 1 çay kaşığı kekik
 • 1 yumurta sarısı

Kafes Böreği Hazırlanışı:

 1. Çözdürülmüş milföy hamurlarını ikiye bölerek kare şeklinde kesin. Kare milföylerin sağ alt köşesine dikey, sol üst köşesine yatay olarak ince ve uzun kesikler atın. Kesiklerin kare milföyün orta noktasına dek uzanmasına özen gösterin.
 2. Ardından ufalayıp ve kekikle karıştırmış olduğunuz peynirinizden alın. Her kare milföy için yaklaşık 1 tatlı kaşığı iç harcı sağ üst köşesine koyun.
 3. Kare milföyün sol alt köşesindeki parçayı sağ üst köşedeki harcın üzerine gelecek şekilde kapatın. Ardından kapattığınız kenarı çatalın ucuyla veya parmağınızla bastırarak sabitleyin.
 4. Her seferinde bir kesik olmak üzere bir sağ bir sol taraftan kesikleri üst üste koyarak örmeye başlayın.
 5. Tamamen ördükten sonra kenarları sabitleyin. Gerekirse fazla gelen kısımları bir bıçak yardımıyla temizleyin.
 6. Tüm kare milföyler için aynı aşamaları tekrar edin.
 7. Yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsinize böreklerinizi yerleştirin. Yumurta sarısını böreklerin her tarafına güzelce sürün.
 8. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında üstü güzelce kızarıncaya dek yaklaşık 25 dakika pişirin. Ardından sıcak olarak servis edin. Afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir