Prematüre Bebekler Nasıl Beslenmeli?

Prematüre Bebekler Nasıl Beslenmeli?

Prematüre Bebek Nedir?

Bebekler anne karnındaki gelişimi 38-42 haftalar arasında tamamlarlar. Bebeklerin 38. haftadan önce doğmaları durumunda prematüre bebek olarak adlandırılırlar. Emme, yutma ve sindirim gibi reflekslerinin diğer normal doğan bebeklere göre tam anlamıyla tamamlamasıdır. Prematüre bebekler doğduktan sonraki birkaç hafta çok özenli bir şekilde beslenmelidir. Prematüre bebekler için anne sütünün bebek gelişimi ve büyümesinde büyük bir role sahiptir.

Prematüre Bebekler İçin Anne Sütünün Önemi Nedir?

Erken doğumla dünyaya gözlerini açan minik bebekler için anne sütünün önemi oldukça önemlidir. Bebeğin dış etkenlere virüslere karşı bağışıklığını kazanması anne sütü ile kazanır. Hamilelik döneminde de olduğu gibi annenin alkol ve sigaradan uzak durması gerekmektedir. Annenin düzenli ve sağlıklı besinler tüketmesi dolaylı yollardan bebeğin beslenmesi ile ilgilidir. Prematüre bebekler diğer normal dünyaya gelen bebekler gibi 2-3 saatte bir beslenmeleri gerekmektedir. Eğer bebek küvezde kalsa bile anne sütü kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Prematüre Bebekler İçin Özel Beslenme Yöntemleri Nelerdir?

Prematüre bebekler ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmeleri gerekmektedir. 6. aydan sonra besin değeri yüksek muz, çilek gibi  meyve pürelerinden hazırlayabilirsiniz. Formül süt ile de anne sütünün yetersiz kaldığı zamanlarda destek olarak yedirebilirsiniz.

Vücut sistemleri yetersiz çalışan prematüre bebekler için özel bakım ve beslenme programları uzman doktorlar tarafından belirlenmelidir.

Bebekler İçin Evde Hazırlanabilen Besleyici Tariflere Göz Atabilirsiniz.

Bebekler İçin Evde Hazırlanabilen Besleyici Tarifler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ