3 Günde 4 Kilo Verdirdiği Söylenen Sıra Dışı Diyet: İncir Diyeti

Tarifi Beğendiniz mi?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bağırsakları hareketlendirdiği için kimilerinin sık sık kullanmayı tercih ettiği, kimilerininse elinden geldiğince kaçındığı ya da dikkatli bir şekilde yemeye devam ettiği meyvelerden olan incir, bu kez zayıflamak isteyenlere yardımcı olmak için iş başında!

İncir diyeti nedir?

İncir diyeti, mevsime göre kuru incir ya da taze incir kullanılarak yapılabilen şok diyetlerden biri. Şok diyet diyoruz, zira kendisi kısa sürede çok fazla kilo verdirmesiyle biliniyor, neredeyse tek tip bir beslenme sunuyor ve bu nedenle kesinlikle 3 günden daha uzun süre uygulanmaması gerekiyor. Her diyet gibi uygulamadan önce mutlaka doktorunuza ve bir beslenme uzmanına danışmanız gerekiyor.

İncir diyeti nasıl yapılır: Örnek incir diyeti listesi

İncir diyetinin kısaca ne olduğunu öğrendiğimize göre geçelim belki de en çok merak edilen kısma, incir diyetinin nasıl uygulandığına. Aşağıda örnek incir diyeti listesini bulabilirsiniz ama yukarıda da söylediğimiz gibi bu diyeti uygulamadan önce mutlaka doktorunuza, diyetisyenlere ya da beslenme uzmanlarına başvurmalı, vücudunuzun en doğru şekilde analizini yaptırarak kendinize özel bir diyet listesi oluşturmalısınız. Aşağıdaki liste yalnızca incir diyetinin genel olarak neler içerdiğini göstermek adına hazırlanmış örnek bir listedir.

Sabah:

07.00: 2 adet kuru ya da yaş incir, 1 su bardağı su

08.00: 1 adet elma

09.00: 2 adet kuru ya da yaş incir, 1 su bardağı su

11.00: 2 adet kuru ya da yaş incir, 1 su bardağı su

Öğlen:

12.30: Bolca marul, 1’er adet domates ve salatalık, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve istediğimiz miktarda taze sıkılmış limon suyu ile hazırlayacağınız bir salata

14.00: 2 adet kuru ya da yaş incir, 1 su bardağı su

15.30-16.00: 2 adet kuru ya da yaş incir, 1 su bardağı su

17.00: 1 adet portakal ya da 2 adet mandalina

18.30: 2 adet kuru ya da yaş incir, 1 su bardağı su

Akşam:

19.00-20.00: Bol yeşillikli (Bu kez dilerseniz içine az miktar tavuk eti gibi protein ilave edebilirsiniz) bir salata

21.30: 1 adet portakal ya da 2 adet mandalina

Uyumadan yarım saat önce: 2 adet kuru ya da yaş incir, 1 su bardağı su

Gün içinde içeceğiniz su miktarını bu kadarla sınırlamanız gerekmiyor tabii ki, susadıkça su içmeye devam edebilir, bu diyet sırasında çay ve kahve gibi içecekleri içine kilo aldıracak herhangi bir malzeme ilave etmeden tüketebilirsiniz. Aynı şekilde portakal ya da mandalina bulamazsanız bu meyveler yerine yine C vitamini yüksek farklı meyveler tercih edebilirsiniz.

İncir diyetinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Örnek incir diyeti listesinde de gördüğünüz gibi bu diyet, yediklerinizi çok sınırlayıcı, neredeyse tek tip beslenmeye benzer bir diyet. Bu nedenle eğer uygulayacaksanız aşağıdaki noktalara mutlaka dikkat etmelisiniz.

  • Bu diyeti 3 günden fazla asla uygulamamalısınız.
  • Diyet esnasında bolca su içmeyi ihmal etmemelisiniz.
  • Eğer bağırsaklarınızın haddinden fazla çalıştığını düşünüyorsanız, baş edemediğiniz boyutlarda bir ishal sorunuyla karşılaşırsanız hemen diyeti bırakmalısınız.
  • Diyeti uygulamaya başladıktan sonra göz kararması, tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi gibi sorunlar yaşarsanız diyeti bırakmalısınız.
  • Yapacağınız yürüyüşlerle ve hafif egzersizlerle diyetinizi destekleyebilirsiniz.

İncir diyetinin bir zararı var mıdır?

İncir diyeti genel olarak kendinizi tok hissetmenizi sağlayacak bir diyet. Ancak bağırsakların hareketlenmesine neden olacağından eğer halihazırda ishal problemi yaşıyorsanız bu diyeti uygulamamalısınız.

Eğer diyabet, tansiyon gibi ciddi ve kontrol altında tutulması gereken kronik rahatsızlıklarınız varsa bu diyeti uygulamamalı, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Kısa sürede çok fazla kilo verdiren bir diyet olduğu ve vücudunuza birçok farklı besinin girmesine olanak tanımadığı için en fazla 3 gün yapmalı, sonrasında sağlıklı bir şekilde beslenmeye devam etmelisiniz.

Sözün kısası, siz siz olun, kilo vermek uğruna kendinize farkına bile varmadan kötülük yapmış olmayın, bu diyeti uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir